Od redaktora...

Ten numer poświęcam „małym grzechom”.

Co przez to rozumiem?

Różne (na pozór) drobne ludzkie występki. A więc nie takie, jak zabójstwo, rabunek, czy grube oszustwo, lecz takie, jak na przykład przekroczenie szybkości, drobne kłamstewko, prywatny telefon z miejsca pracy, nieoddany grosz z zaokrąglonej reszty i temu podobne. Są to sprawy przeważnie tak drobne, iż większość ludzi jest zdania, że nie warto się nimi zajmować. Czy aby na pewno?

Chyba niezupełnie. Grosz to, oczywiście, śmieszna kwota i większość okradzionych przeważnie nawet nie zauważy straty, ale nie to jest najważniejsze. Najważniejsze jest to, co się dzieje w człowieku, który ukradł. On bowiem od tego momentu wie, że można to zrobić, że może się to udać, że można to powtórzyć i żadna kara go nie spotka. Oczywiście może tu postąpić różnie. Znam człowieka, którego drobna kradzież (nie wykryta!) oduczyła od tego grzechu na całe życie dość chyba skutecznie. Wyznał mi po wielu latach, że było to dla niego tak przykre, że nie próbował więcej tego robić. Przypadki (chyba, niestety częstsze) kiedy to drobna kradzież stała się „wstępem” do grubszych wyczynów, są tak powszechnie znane, że nawet ujęte zostały w formę przysłowia („Od rzemyczka…”).

Większość ludzi ma tu na szczęście jednak jakiś naturalny hamulec. Przypuszczam, że istnieje cała armia drobnych złodziejaszków, hochsztaplerów, chachmętów i kanciarzy, którzy wprawdzie nie są od tego, aby uszczknąć komuś trochę z jego stanu posiadania, czy jakoś inaczej, nie całkiem legalnie umilić sobie życie, ale zatrzymaliby się przed pobiciem, brutalnym rabunkiem, czy morderstwem.

Z małymi wykroczeniami jest trochę tak, jak z higieną. Jeden niechlujny człowiek, jeden zdeptany trawnik, jeden odrapany, czy pomalowany sprayem, tynk zdarzyć się może w każdej najschludniej nawet utrzymanej miejscowości, czy dzielnicy. Kiedy jednak jest tego zbyt wiele – słowo dzielnica niepostrzeżenie ustępuje trafniejszemu – slumsy.

Tyle, że chyba łatwiej porządkować slumsy niż ludzkie umysły.

P.S. W tym numerze zapraszam do szczególnie rozbudowanego działu dyskusji.