NORKA GEEK'a - geek /gi:k/ [countable] informal someone who is not popular because they wear unfashionable clothes, do not know how to behave in social situations, or do strange things [= nerd]: a computer geek. Tak podaje Longman Dictionary of Contemporary English [ISBN 0-582-77648-1]. Tak więc słownikowe znaczenie wyrazu "geek" - to dziwak, odmieniec. Jednakże w żargonie środowiskowym oznacza ono człowieka zafascynowanego (być może nawet w stopniu przekraczającym zdrowy rozsądek) techniką (zwłaszcza komputerową). Krótko mówiąc - będą tu różne "technikalia" dla tych, którzy je lubią. Dla uniknięcia nieporozumień - "redakcja" składa się wyłacznie z jednego geek'a o średnim stopniu zaawansowania.


W tym numerze wracam do starych, dobrych kalkulatorów Teras Instruments i prezentuję kalkulator graficzny TI-86. Była to nieco ulepszona (amerykańska) wersja europejskiego modeli TI-85. Ulepszenia polegały na dodaniu pamięci, poprawkach w oprogramowaniu i polepszeniu ergonomii. Ciekawsze własności (w nawiasach – dane TI-85) to:

Warto może też wspomnieć, że firma Teras Instruments projektowała kalkulatory z serii TI-8x i TI-9x z myślą o edukacji. Ich możliwości obliczeniowe odpowiadają (mniej więcej) poszczególnym etapom kształcenia (college, studium etc.). Nie jest to chyba zły pomysł.

Od siebie dodałbym jeszcze, że kalkulator ten (którego zresztą praktycznie najczęściej używam) jest bardzo oszczędny energetycznie (rzadko trzeba wymieniać baterie), oraz rzeczywiście bardzo poręczny (ergonomiczny). Wątpliwości może natomiast budzić organizacja tzw. „softkeys”.

A oto i TI-86 oraz dwie próbki jego możliwości – w trybie normalnym oraz graficznym:[mc]