WARSZTACIK PRAGMATYKA - czyli "jak okiełznać materię". Zakres tematów maksymalnie szeroki. Od planów budowy promu kosmicznego w warunkach chałupniczych począwszy, poprzez praktyczne tricki mechaniczne, elektroniczne i parowe, naprawy tego i owego, sposoby na zapamiętanie książki telefonicznej, na przepisach na pyszną szarlotkę i sposobach na plamy po jagodach skończywszy.
Czyli: Zrób to sam (albo zleć komuś)!
Zgodnie z tematem wykładu – wytwarzanie szumów. Sprowadza się ono do generacji liczb (wielkości) losowych, ewentualnie w jakichś sposób ograniczonych (odfiltrowanych). Poniżej podaję (nienajlepszy może, choć praktycznie zupełnie dobrze użyteczny) algorytm otrzymywania liczb losowych. Można go na przykład zaimplementowac jako program (przynajmniej testowy). Wadą tego algorytmu jest to, że dla niektórych wartości początkowych daje regularne (nie losowe) ciągi, zaś zaletą – bajeczna wręcz prostota. A oto on:
- Weź dowolną liczbę czterocyfrową.
- Zapisz ją.
- Podnieś ją do kwadratu (wynik będzie ośmiocyfrowy; jeśli nie dopisz zera*).
- Weź cztery środkowe cyfry.
- Dopisz je do ciągu.
- Z tym wynikiem wróć do punktu 1.
Przykład:
- 1955 (arbitralnie)
- 19552=03822025 (dopisałem zero na początku, ale można i na końcu)
- 82202=67568400
- 56842=32307856
- 30782………. etc.
Otrzymany ciąg: 1955822056843078… etc.
* W zasadzie, to możnaby tu dopisywać dowolne liczby, jakie przyjdą nam do głowy. Chodzi jednak o to, aby uniknąć preferencji. Kto lubi na przykład czwórkę – ten będzie ja pewnie częściej dopisywał. W przypadku programu można tu wpisywać na przykład czas zegarowy – powiedzmy setne części sekundy.
[mc]