MURTI BING - samo słowo wymaga wyjaśnienia. Pochodzi ono z powieści Stanisława Ignacego Witkiewicza - "Nienasycenie". Była to nazwa straszliwego, rozprowadzanego po świecie przez Chińczyków narkotyku powodującego nieodwracalną zmianę osobowości. Człowiek poddany jego działaniu stawał się bezwolnym narzędziem, zachowując jednak normalną sprawność życiową. W dziale tym znajdą się więc informacje o różnych znanych sposobach ogłupiania ludzi. Myślę, że propaganda, telewizja, reklama, marketing, prawo oraz pseudonauka znajdą tu godne i poczesne miejsce.Ciekawostki z bankowości:

Nie wiem, jak jest w innych bankach (przypuszczam, że podobnie), ale w niemieckiej Sparkasse jest tak, że:

  1. Założenie konta jest bezpłatne, ale likwidacja konta kosztuje około 15 Euro, a więc wcale nie tak mało. Można oczywiście zostawić 1 Euro do końca świata…
  2. Wypłata z konta jest w komputerze bankowym rejestrowana natychmiast. Jeśli więc wypłacę 100 Euro i sprawdzę stan konta – będzie on od razu o tyle mniejszy.
  3. Jeśli jednak wpłacę gotówkę w kasie (na to samo konto), to bank ma ustawowo trzy dni (robocze!) na dokonanie tej operacji. Może więc przez ten czas operować moimi pieniędzmi i nie musi mi płacić odsetek. Gwoli uczciwości dodam, że przeważnie trwa to nieco krócej – dwa, a czasem nawet jeden dzień. Oczywiście są to niewielkie sumy, ale ciekawie byłoby policzyć te różnice na przestrzeni powiedzmy 20 lat.

[mc]