LAMUS - słowo to pochodzi od niemieckiego das Lehmhaus – gliniany dom. Otóż w zeszłych wiekach stawiano podobno obok dworów takie niewielkie domy murowane, drewniane, a często nawet lepianki z gliny i składano w nich różne rzeczy – zboże, dokumenty, nieużywany rynsztunek. Później, jak to często bywa, słowo zmieniło nieco zarówno swoje brzmienie tudzież znaczenie i zaczęto nim określać wszelkiego rodzaju rupieciarnie, składy niepotrzebnych lub rzadko używanych przedmiotów.
Przyznać muszę, że do miejsc takich miałem zawsze jakąś dziecinną nieco słabość. Nieodmiennie lubiłem szperać po różnego rodzaju strychach, piwnicach, wyprzedażach dziwnych rzeczy, antykwariatach i temu podobnych. Czasem rzeczywiście udawało mi się znaleźć tam coś zaskakująco wartościowego lub interesującego. Postanowiłem więc i tu zorganizować sobie takie miejsce. Znajdą się w nim rzeczy za małe na artykuł, czy esej, lub nie pasujące tematycznie do niczego innego. Krótko mówiąc będzie to taka mała graciarnia ze wszystkim co nie pasowało, lub nie zmieściło się gdzie indziej; kto zaś lubi myszkować po takich miejscach, ten może i tu znajdzie coś zajmującego i wartościowego. Zapraszam.Rozwiązanie (jedno z możliwych):

Oznaczmy „dobową wydajność jajeczną pojedynczej kury” przez dwjpk. Załóżmy dodatkowo (o czym w zadaniu zapomniano!), że każda kura znosi jajka równomiernie (czyli znoszenie jajka opisujemy funkcją ciągłą – jest to takie jedno równomiernie znoszące się jajo ;-) oraz, że dobowa wydajność jajeczna różnych kur (dwjpk) jest dokładnie taka sama. A zatem:


• Jeżeli 5½ kury w ciągu 4¾ dnia znosi 8½ jajka, to jedna kura w ciągu 4¾ dnia znosi 5½ raza mniej, czyli 8½ podzielone przez 5½, czyli 17/11 jajka.
• Jeżeli kura znosi 17/11 jajka w ciągu 4¾ dnia – to w ciągu jednego dnia znosi 4¾ raza mniej, czyli 17/11 podzielone przez 4¾ . A zatem dwjpk=68/209.
• Jeśli jedna kura znosi w ciągu dnia dwjpk (=68/209) jajek, to w ciągu 6¾ dnia zniesie 6¾ raza wiecej, czyli 2 i 41/209 jajka.
• Zaś 7¼ kury zniesie w tym czasie jeszcze 7¼ raza więcej czyli 7 ¼ razy, czyli .
• Reasumując: 7¼ kury w ciągu 6¾ dnia zniesie 15 i 771/836, czyli ok. 15.922.. jajka.

QED.

Gdyby jajko miało inną formę – życie kury byłoby potworne.” (J. Tuwim)