REDAKCJA POLECA - tytuł wyjaśnia chyba rzecz dostatecznie. Dodać może warto tyle, że polecane rzeczy będą przeważnie (choć niekoniecznie zawsze) wiązać się z treścią aktualnego numeru.


LEKTURY.

  1. J. L. Borges – „Alef” i „Fikcje” ISBN 83–7079–190–5. W szczególności opowiadania „Pamiętliwy Funes“, „Nieśmiertelny” i „Biblioteka Babel”. Lektura nie wymaga rekomendacji; prawdo-podobnie zresztą znana jest większości Czytelników.

  2. S. Lem - "Summa technologiae" ISBNu nie podaje – było wiele wydań. Tym razem rozdział „Bomba megabitowa” pasowałby do tematu.

  3. A. Toffler – „Szok przyszłości” ISBN 83-7150-460-8. Książka typu popularnego; niezbyt może głęboka, ale da się z niej wyłuskać sporo trafnych spostrzeżeń, dotyczących współczesności. Jeśli nawet nie zgadzamy się z jakąś zawartą tam tezą, to może to być punktem wyjścia do własnych przemyśleń.

  4. A. Toffler – „Trzecia fala” ISBN 83-06-02594-6. Książka podobnego rodzaju jak i poprzednia. Sporo w niej uwag na temat wpływu samej ilości ludzi na ich myślenie, a także i sygnałów, że stan taki ludziom powoli dojada i usiłują coś z tym zrobić (mniejsza, na ile skutecznie i mądrze…).

  5. G. Ritzer – „McDonaldyzacja społeczeństwa” ISBN 83-7200-532-X. Książka dość brutalnie obnaża instrumentalne traktowanie człowieka przez systemy dążące do maksymalnej wydajności ekonomicznej powiązanej z „masowością”. Pokazane jest to głównie (ale nie tylko!!) na przykładach sieci restauracji „McDonald”. Na końcu są nawet rady praktyczne, jak się przed tym bronić. Cóż z tego, „kiedy oni nie chcą chcieć…

Na aktualny temat - na razie tyle…