NORKA GEEK'a - geek /gi:k/ [countable] informal someone who is not popular because they wear unfashionable clothes, do not know how to behave in social situations, or do strange things [= nerd]: a computer geek. Tak podaje Longman Dictionary of Contemporary English [ISBN 0-582-77648-1]. Tak więc słownikowe znaczenie wyrazu "geek" - to dziwak, odmieniec. Jednakże w żargonie środowiskowym oznacza ono człowieka zafascynowanego (być może nawet w stopniu przekraczającym zdrowy rozsądek) techniką (zwłaszcza komputerową). Krótko mówiąc - będą tu różne "technikalia" dla tych, którzy je lubią. Dla uniknięcia nieporozumień - "redakcja" składa się wyłacznie z jednego geek'a o średnim stopniu zaawansowania.


W tym numerze zawieszam na razie prezentację starych kalkulatorów na rzecz tematu bardziej „uduchowionego”.

Otóż byłem kiedyś na wycieczce w górach i wspiąwszy się na szczyt o nazwie Brennerin mogłem ujrzeć rozległy i piękny widok na jezioro zwane Attersee. Ma ono 25 kilometrów długości i kilka kilometrów szerokości. Patrząc na ten piękny widok uświadomiłem sobie (zdaję sobie sprawę, że jest to wyznanie zboczeńca), że tafla jeziora nie jest przecież całkiem płaska. Powierzchnię wody uważamy wręcz odruchowo za idealnie poziomą i gładką płaszczyznę, ale dość spojrzeć na globus, aby uświadomić sobie, że to tylko przybliżenie. Jezioro nie jest więc płaskie, lecz nieco wypukłe (jak soczewka, lub parasol).

Wyobraźmy sobie teraz okrągłe jezioro o średnicy 25 kilometrów oraz linę prostą biegnącą od brzegu do brzegu przez środek jeziora (coś jakby dwa przeciwległe druty parasola połaczone napiętą nitką). Pytanie brzmi jaka jest tzw. „nadwyżka sferyczna” (czyli jaka jest odległość pomiędzy nitką w pobliżu patyka, a punktem, w którym patyk przechodzi przez materiał).

Odnosząc to do jeziora: znamy jego średnicę (25km – po łuku!), znamy obwód równika (a zatem i promień ziemi – R). Ile więc wynosi ta „nadwyżka sferyczna”, czyli odległość oznaczona na rysunku, jako „h”?


Wielce zabawnym jest najpierw oszacować „na oko”, a dopiero później policzyć. Chętnie poznam szacunki P.T. Czytelników. Moje oszacowanie i prawidłowa odpowiedź (zweryfikowana przez kilku znajomych inżynierów) – do przeczytania w dziale „Lamus”