NORKA GEEK'a - geek /gi:k/ [countable] informal someone who is not popular because they wear unfashionable clothes, do not know how to behave in social situations, or do strange things [= nerd]: a computer geek. Tak podaje Longman Dictionary of Contemporary English [ISBN 0-582-77648-1]. Tak więc słownikowe znaczenie wyrazu "geek" - to dziwak, odmieniec. Jednakże w żargonie środowiskowym oznacza ono człowieka zafascynowanego (być może nawet w stopniu przekraczającym zdrowy rozsądek) techniką (zwłaszcza komputerową). Krótko mówiąc - będą tu różne "technikalia" dla tych, którzy je lubią. Dla uniknięcia nieporozumień - "redakcja" składa się wyłacznie z jednego geek'a o średnim stopniu zaawansowania.


W tym numerze dla geeków kolejne cacko (to doprawdy właściwe określenie) z mojej skromnej kolekcji kalkulatorów, a mianowicie Sinclair Cambridge Programmable. Wprowadzony do produkcji w latach 1973-1974 nazwany został „pregnant” (ciężarna? ciężarny??!!) ze względu na brzuszek zawierający dziewięciowoltową baterię. Kalkulator był rzeczywiście uroczy. Mały, przeznaczony do trzymania w jednej ręce i obsługi kciukiem. Możliwości obliczeniowe miał „potężne”: 36 (słownie: trzydzieści sześć!) kroków programu, jedna (słownie: jedna!) komórka pamięci, za to z trzema możliwymi operacjami (jak się reklamował Sinclair) – sto, rcl, MEx i jedna (słownie: jedna!) instrukcja warunkowa go if neg. Do tego wspaniały czerwony 7-segmentowy wyświetlacz z fioletowym filtrem. Opanowanie klawiatury było łamigłówką lepszą niż niektóre przykładowe programy. W sumie maszynka ta była pysznym koktajlem ówczesnej techniki i nieco zwariowanej wyobraźni pana Sinclaira, a był to, nawiasem mówiąc, pierwszy programowany kalkulator jaki dostałem do ręki na parę godzin. Nie muszę chyba dodawać, że przyssałem się do niego jak pijawka.

A oto zdjęcia:


Portret oficjalny.


"Brzuszek" na baterie.


Życie wewnętrzne.

Więcej informacji pod adresem: www.rskey.org/ [en] - A skądinąd, to w ogóle bardzo ciekawe miejsce. Prowadzi je zbieracz starych komputerów i kalkulatorów Węgier – Viktor Toth.