GABINET KONESERA - koneser człowiek dobrze sie na czymś znający, zwłaszcza wytrawny znawca rzeczy pięknych, wytwornych (fr. connaisseur). Tak podaje słownik wyrazów obcych PWN; ja zaś sobie myślę, że kontakt z rzeczami pięknymi i wytwornymi jest najlepszą odtrutką przeciw powszechnie chamiejącemu środowisku. Sądzę, że jest to także właściwe miejsce na recenzje. Zapraszam.


MUZYKA

Myślę, że do przepięknej grafiki Gustava Doré dobrze pasowałoby coś z muzyki francuskiej, a więc na przykład, z mało znanego, a z całą pewnością wartego posłuchania poematu Paula Dukasa "La Peri". Twórczość tego kompozytora, bardzo skromna z powodu nadkrytycyzmu do własnych dzieł (większość spalił przed śmiercią - bardzo szkoda; nie mogli tego zrobić inni, właściwsi?) to nie tylko znany "Uczeń czarnoksiężnika", lecz kilka innych naprawdę znakomitych utworów symfonicznych. Poemat "La Peri", oparty na pięknej wschodniej legendzie, znajduje sie na płycie UCD16545 wytwórni "Forlane" razem ze wspomnianym "Uczniem czarnoksiężnika" oraz uwerturą do tragedii Corneille'a "Polyeucte". Orkiestrą Bordeaux Aquitane dyryguje Roberto Benzi.

Paul Dukas - "La peri"

GRAFIKA/MALARSTWO.

Tym razem inny z moich ulubionych grafików (także malarz) Gustav Doré. Ten obraz pod tytułem „Enigma” miałem szczęście widzieć w oryginale na wystawie malarstwa francuskiego w Warszawie (były tam także przepiekne pejzaże Corota). Wstyd powiedzieć, ale nie wiem właściwie, co ten obraz przedstawia (to znaczy dlaczego jest na nim to, a nie coś innego). Nigdzie nie znalazłem zadowalających wyjaśnień na ten ten temat. Jeśli ktoś z Czytelników wie – proszę o informację. Więcej o tym grafiki i malarzu pod adresem: http://dore.artpassions.net/dore.html [en] - Tamże wspaniałe ilustracje do Dantego i Biblii oraz odsyłacze do innych miejsc. Można tam znaleźć również inne interesujące grafiki i obrazy.


Gustav Doré - "Enigma"